DROG TISZASZENTIMRN
A fiatalok kbtszer fogyasztsa sajnos vilgszerte, gy Magyarorszgon is nvekszik s ma mr elmondhatjuk, hogy teleplsnkn Tiszaszentimrn is jelen van, akr terjeszts akr fogyaszts tekintetben.
Magyarorszgon 35-50 ezerre tehet a kbtszer szenvedlybetegek szma, rajtuk kvl mg legalbb szzezren vannak gynevezett alkalmi fogyasztk, akik csak a htvgeken vesznek maguknak egy-kt szem extasyt vagy ms diszkdrogot s sajnos a szmuk az utbbi idben rohamosan n. Egyes becslsek szerint a htvgeken 50-100 milli forintrt vsrolnak a fiatalok diszkdrogokat.
Sokan a szrakozhelyeken zajl kbtszer-kereskedelmet rosszarc maffizk zleteknt kpzelik el, msok az iskolk krnykn ldozataikra les dealereket hibztatjk a kbtszerek rohamos terjedsrt, s persze mindkt esetben a rendrsget, amirt nem kpes hathats intzkedseket tenni a drogproblma kezelsre.
El kell azonban oszlatni nhny tvhitet! A fiatalok az els adag kbtszert nem idegenektl, hanem bartaiktl, osztlytrsaiktl, valamint csak nhny vvel idsebb ismerseiktl vsroljk!
Sajnos szembe kell nzni a szomor valsggal, hogy a mai csaldok a mkdskben kevesebb v-rtkkzvett hats fejtenek ki a gyermekeik fel, mert egyrszt a szlknek is problmt okoz a jelenlegi feladatuknak val megfelels, msrszt kevesebb id jut a gyermekeire.
Felmrsek szerint minden tizedik tizenves kiprblt mr valamilyen kbtszert.
Egyetlen esly van a drogkereskedelemmel szemben, ez pedig a fogyaszts s ltalban a kereslet cskkentse: A MEGELZS
Ha idben szreveszik a szlk, hogy gyermekk kiprblta vagy rendszeresen fogyaszt kbtszert, ha az nkormnyzatok gyorsan s hatrozottan fellpnek a drogterjeszt szrakozhelyekkel szemben, ha az iskolkban idben felhvjk a fiatalok figyelmt a drogfogyaszts veszlyeire, taln kevesebben kapnak r az anyagra. Struccpolitika a rendrsgre, a vmrsgre mutogatni, hogy akadlyozzk meg a drogok forgalomba hozatalt. A szlk s prhuzamosan a nevelsi, oktatsi intzmnyek felelssge megntt abban, hogy mikppen s milyen eredmnyessggel biztostjk az eredmnyes szocializcihoz szksges hatsokat, tbbek kztt a drogozssal kapcsolatos „immunits” megszerzshez.
Nagyon fontos, hogy a szl, a pedaggus, a gyermekekkel foglalkoz szakemberek ismerjk-felismerjk a kbtszerek ltal okozott tneteket, valamint a kbtszer hasznlatra utal gyant.
A kbtszer fogyaszts tnetei
A kbtszer fogyasztst jellegzetes tnet egyttesek ksrik, amelyeket idben felismerve megvhatjuk gyermekeinket, bartainkat, ismerseinket a veszlyektl s a kros kvetkezmnyektl.
- Pszichs tnetek: idegessg, ingerlkenysg, szorongs, depresszi, levertsg, kzny, ok nlkli rzelmi megnyilvnulsok, indokolatlan fradtsg, gyors kimerls, lmatlansg, alvszavarok, sszefggstelen beszd, indokolatlan flelemrzs, pnikrzs.
- Testi tnetek: beesett hamuszrke arc, brelsznezds, ismeretlen eredet tszrsnyomok a test felsznn, szjszrazsg, tvgytalansg, ers fogys, tlzott rzkenysg fnyre, zajra, fjdalomra.
- Gyant kelt hasznlati trgyak: aluflia darabkk, sznes tablettk, injekcis felszerels, meggetett kanl, szokatlan szag a laksban, res vnyek, napszemveg felesleges hasznlata, kifacsart citromhj vagy citromos flakon, kockacukor.
- Magatartsbeli vltozsok: tlzott kltekezs, klcsnkrs, pnz illetve egyb rtkek eltnse, tanulmnyi eredmny hirtelen romlsa, csaldon belli kapcsolatok megromlsa, kritiktlan terv s cl nlkli szabadsgra trekvs, kigettsg, ressg rzse, a korbbi megszokott letmd megvltozsa, sajt maga s ruhzata elhanyagolsa, kimaradozs, iskola, munkahely kerlse, zrkzottsg, j bartok titkolsa.
Nagyon sajnlom, hogy teleplsnkn ilyen jelleg problmval kell megbirkzni szlnek, pedaggusnak, hatsgoknak, hiszen gyermekeink egszsges jvje van veszlyben. Ezt a cikket mindenkppen figyelem felhvsnak szntam, annak ellenre, hogy tbb frumon is tallkozhatott a lakossg ezzel a tmval. Nagyon j az egyttmkds az Abdszalki Rendr rs Parancsnokval, hiszen a nyr folyamn eladst tartott a kbtszerekrl, a fogyaszts veszlyeirl az alkottbor keretein bell. Rszt vett az iskolai szli rtekezleten, ahol prblta felhvni a figyelmet a problmra. Az iskoln bell pedig felvilgost ra keretein bell ismerteti meg a gyerekekkel a rjuk leselked veszlyeket s kvetkezmnyeket.
Arra krem ezton is a szlket, a gyerekeket s brkit, akinek problmja van drogkrdsben, bizalommal s btran forduljon, akr a rendrsghez, akr a gyerekjlti szolglathoz, a csaldsegthz.
Posts Imrn
A gyermek abbl tanul, amit lt
Ha a gyermek egytt l a kritikval,
megtanulja a brlgatst.
Ha a gyermek egytt l a gyllettel,
megtanulja a hborzst.
Ha a gyermek egytt l a flelemmel,
megtanulja a szorongst.
Ha a gyermek egytt l a sznalommal,
megtanulja az nsajnlatot.
Ha a gyermek egytt l a nevetsgessggel,
megtanulja a flszegsget.
Ha a gyermek egytt l a szgyennel,
megtanulja a bntudatot.
Ha a gyermek egytt l a megrtssel,
megtanulja a trelmet.
Ha a gyermek egytt l a buzdtssal,
megtanulja a magabiztossgot.
Ha a gyermek egytt l a dicsrettel,
megtanulja msok megbecslst.
Ha a gyermek egytt l a jvhagyssal,
Megtanulja szeretni magt.
Ha a gyermek egytt l az elfogadssal,
megtanul szeretetre lelni a vilgban.
Ha a gyermek egytt l az elismerssel,
megtanulja, hogy cljai legyenek.
Ha a gyermek egytt l az nzetlensggel,
megtanulja a nagylelksget.
Ha a gyermek egytt l az szintesggel s
mltnyossggal, megtanulja az igazsgot s
jogszersget.
Ha a gyermek egytt l a biztonsggal,
megtanul hinni magban s krnyezetben.
Ha a gyermek egytt l a bartsggal,
megtanulja, hogy a vilg olyan hely, ahol j lni.
Ha a gyermek egytt l a nyugodt dervel,
megtanulja, hogyan talljon lelki bkt.
Vajon a mi gyermekeink mivel lnek egytt?
Dorothy L. Nolte
|